Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

προβλημα-bug μετα την αναβαθμιση της 9-5-2017


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 chrysa92

chrysa92

    Newbie

  • Members
  • Κουκκίδα
  • 9 μηνύματα
Φήμη: 4

Δημοσιεύτηκε 10 Μάιος 2017 - 08:29 μμ

Χτες το βράδυ μετά τις 12 και ενώ όλο το προηγούμενο απόγευμα υπήρχαν θεματάκια στο παιχνίδι όπως για παράδειγμα οι παίχτες πολλών που εμφανίζονταν χωρίς μαλλιά,μπήκα να κάνω ενέργειες. βάζω λοιπόν μια αποστολή και με το που τελειώνει και είναι να πατήσω οκ μου βγάζει το εξής μήνυμα : "Λυπόμαστε,κάτι πήγε στραβά. Παρακαλούμε ανανέωσε τη σελίδα του Big Bang Empire. Aν το σφάλμα συνεχίσει να υφίσταται παρακαλούμε πήγαινε στο φόρουμ η επικοινώνησε με την υποστήριξη." Έκανα λοιπόν όχι μια άλλα πολλές ανανεώσεις,δοκίμασα να αλλάξω browser, δοκίμασα να παίξω απ το κινητό μου αλλά δυστυχώς τπτ δε λειτούργησε. Απευθύνθηκα λοιπόν στην υποστήριξη χτες το βράδυ στις 1:45 εξηγώντας τους το πρόβλημα. Στις 2:30 λαμβάνω την εξής απάντηση "Λυπούμαστε που αντιμετωπίσατε αυτό το πρόβλημα. Έχουμε επαναφέρει κάποιες παραμέτρους στην αρχική τους κατάσταση. Θα σας παρακαλούσαμε να μας επιβεβαιώσετε ότι όλα λειτουργούν κανονικά." Μπαίνω λοιπόν ξανά στο παιχνίδι και βάζω μια αποστολή,στο τέλος της οποίας αντιμετωπίζω ξανά το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Ενημερώνω άμεσα την υποστήριξη η οποία σήμερα στις 3:20 το μεσημέρι μου απαντά ακριβώς το ίδιο για τις παραμέτρους. Όπως είναι φυσικό το πρόβλημα συνέχισε να υπάρχει πράγμα για το οποίο έχω ενημερώσει και δεύτερη φορά. Από τις 3:20 λοιπόν το μεσημέρι η υποστήριξη δεν έχει επικοινωνήσει μαζί μου για την επίλυση του bug αυτού με αποτέλεσμα να έχω χάσει όλη την ημέρα μου και να μην έχω καταφέρει να κάνω τις ενέργειες μου συμβάλλοντας και στο ναό μιας που σήμερα είναι η τελευταία μέρα. Απευθύνομαι λοιπόν,ίσως αρκετά καθυστερημένα, στο φόρουμ με παράκληση να με βοηθήσετε στην επίλυση αυτού του προβλήματος που με ταλαιπώρησε ιδιαίτερα σήμερα. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


  • Αυτό αρέσει στον/η Zazabelle

#2 Catharsis.

Catharsis.

    Advanced Member

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 596 μηνύματα
  • Κόσμος:GR1






Φήμη: 550

Δημοσιεύτηκε 10 Μάιος 2017 - 10:28 μμ

Καλησπέρα σας.

 

Λυπούμαστε για το περιστατικό σας.

Ζητάμε την κατανόηση σας και την υπομονή σας μέχρι να επικοινωνήσει η υποστήριξη μαζί σας καθότι είναι η μόνη που μπορεί να σας βοηθήσει στο πρόβλημα σας.

 

Δοκιμάστε να μπείτε από διαφορετική συσκευή και βεβαιωθείτε ότι έχετε εγκαταστήσει εκ νέου τον adobe flash player .

 

Καλό σας βράδυ.



#3 Zazabelle

Zazabelle

    Newbie

  • Members
  • Κουκκίδα
  • 8 μηνύματα
  • Χαρακτήρας:Zazabelle
  • Στούντιο:Black Velvet Productions
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 16

Δημοσιεύτηκε 12 Μάιος 2017 - 11:30 πμ

το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ... να σημειώσω ότι τι hero zero λειτουργεί κανονικά. Το αναφέρω γιατί κι εκεί χρησιμοποιειται flash, οπότε δεν εναι το πρόβλημα εκεί. Θα στείλω εισιτήριο να δω αν θα λυθει το πρόβλημα, αλλα νομιζω είναι bug.

ευχαριστώ


  • Αυτό αρέσει στον/η Catharsis.




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες